Hlavní strana elektro projektů Detektor VF pole

Detektor VF pole jsem si postavil k testování různých malých vysílačů, hlavně jako pomůcku k doladění výstupu a antény. Ale dá se použít i k mnoha jiným věcem. Třeba k otestování vyzařování spínaných adaptérů, úsporných zdrojů světla, hledání štěnic atd... Vstup lze samozřejmě doplnit o laděný obvod a detekovat tak jen úzké pásmo kmitočtů.

Detektor VF pole schéma

Původně jsem chtěl použít jen obyčejnou krystalku, ale pro malé výkony není moc dobře použitelná, proto jsem vymyslel toto zapojení. Signál z antény, po zesílení tranzistorem T1, jde na zdvojovač/detektor D1 a D2. Na C4 je už usměrněné napětí přímo úměrné velikosti VF pole v okolí antény. Toto napětí se zesílí pomocí IO1b a výstup jde na ručičkové měřidlo. Citlivost indikace se nastavuje pomocí R7, s výhodou se dá použít typ s vypínačem. IO1a vytváří umělou zem celého detektoru.
Vzhledem k velmi vysokému zesílení IO1b se už projevuje jeho vstupní offset. Typ TL082 nemá možnost jeho nulování, proto je vhodné jej vybrat z několika kusů. Jinak se po zapnutí, i při zkratovaném vstupu, může objevit malá výchylka měřidla.

Použité součástky omezují detekovatelný kmitočet asi na 200 MHz, i když znatelně reaguje i na dálkový ovladač k autu pracující na kmitočtu 433 MHz. V případě potřeby lze D1 a D2 vyměnit třeba za typ 1N5711 a tranzistor T1 třeba za BSF17A, BFR92, nebo jiný vhodný. Nízké frekvence jsou detekovatelné od pár kHz, velmi dobře třeba reaguje na výstup z NF generátoru připojený na kousek drátu.

Při používání "z ruky" je vhodné rukou chytit zem přístroje, zlepší se tak citlivost. Při použití na stole se dá připojit k uzemnění. Z toho důvodu mám na těle přístroje vyvedenou zemnící zdířku. Anténa se dá použít jakákoliv vhodná k danému účelu. Já používám pendrek od radioscanneru. Zkoušel jsem připojit i venkovní, ale to už je detektor dost zahlcený. To by mělo smysl asi jen s laděným obvodem na vstupu.

Detektor VF pole vnitřek Detektor VF pole
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.