Hlavní strana elektro projektů Detektor netopýrů

Detektor netopýrů jsem si postavil hlavně pro zábavu, tady na Kamenném vrchu jich lítá docela dost. Teď v zimě ho už nevyzkouším, ale na jaře uvidíme. Mimo detekce netopýrů reaguje samozřejmě na jakýkoliv ultrazvuk v rámci dané šířky pásma, třeba na parkovací "radar" u auta.

Detektor netopýrů schéma

Schéma nepochází z mé hlavy, našel jsem ho na blogu Petra Kubáče. Doporučuji celý blog projít, minimálně elektro články za to stojí. Originál schéma japonských studentů se mi vypátrat nepodařilo.
Zapojení jsem si lehce upravil, hlavně jsem přidal možnost měnit frekvenci lokálního oscilátoru, abych slyšel širší pásmo. Naneštěstí se mi nepodařilo najít podrobnější datasheet použitého ultrazvukového čidla, takže netuším, jakou má skutečnou šířku pásma. Běžně se používá na frekvenci 40 kHz, ale pomocí generátoru a vysílače jsem zjistil, že minimálně v rozmezí 30-50 kHz, nedochází k výraznému zhoršení citlivosti. Slyšitelné frekvence tedy jsou asi 22-58 kHz, protože výsledná frekvence fo=|fRF-fLO|.
fRF je v tomto případě samozřejmě vstupní signál. Frekvenční charakteristka výstupního filtru tvořeného C12, C13 a L1 má útlum 3 db asi u 8 kHz.

Zapojení nemá žádné záludnosti, mělo by fungovat na poprvé. T1 a T2 můžou být v podstatě libovolné typy, já jsem z nostalgie použil KC509. Jen jsem vybral dva se zhruba stejnou betou. Místo sluchátek jde samozřejmě připojit i reproduktor, jen se musí výrazně zmenšit R17 a R18, nebo je úplně vynechat.

Pro případné zájemce o stavbu nabízím dvě profesionálně udělané desky, prokovené s potiskem. Rozměry pasují přesně do krabičky KP20(Z-32). Cena za kus je 290,- Kč.

Detektor netopýrů osazená deska Detektor netopýrů vnitřní provedení Detektor netopýrů celek
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.