Hlavní strana elektro projektů Čajovar

Tato konstrukce vznikla asi z lenosti a taky proto, že jsem si kromě elektroniky chtěl zlehka vyzkoušet i nějakou tu mechaniku. V podstatě je to minutka vylepšená o automatické spuštění a vytažení sáčku s čajem. Mockrát se mi stalo, že jsem zapomněl čaj v hrnku třeba i půl hodiny. Toto už teď nehrozí.

Čajovar schéma

Celý čajovar řídí PIC16F628A, který zabezpečuje většinu jeho funkcí. K napájení používám jeden Li-Ion článek, protože jich mám ze starých notebookových baterií dostatek a jinak pro ně nemám využití. Z toho důvodu musí být použit i měnič se známým obvodem MC34063A. Hlavní napětí 7 V je pro motorek, který je sice na 6 V, ale asi 0,7 V se ztratí na jeho řídicím obvodu L9110. 5 V pro elektroniku obstarává low drop stabilizátor LE50ABZ. Jako display jsem použil HPDL-1414, protože jich několik už dlouho schovávám pro vhodnou příležitost a navíc se mi líbí. Na desku elektroniky jsem umístil i nabíjecí modul Li-Ion s micro-USB konektorem z eBaye, hlavně kvůli pohodlí.

Dlouho jsem přemýšlel nad mechanickou částí, uvažoval jsem o použití modelářského serva, nějakého navíjecího mechanismu, nebo jen nějaké páky. Nakonec zvítězilo řešení se závitovou tyčí a vodícími tyčemi. Motorek je taky z eBaye, je zpřevodovaný a má 300 otáček za minutu. Kvůli tomu trvá ramenu cesta nahoru, nebo dolů 20 s. Mohlo by to být i rychlejší, ale vhodnější motorek jsem nenašel a navíc to ničemu nevadí. Důležitá věc je objímka na závitové tyči, nese celou váhu ramena. Motorek působí hodně křehce a nechtěl jsem ho namáhat axiálním tlakem. Koncové polohy hlídají dva mikrospínače.

Ovládání je maximálně jednoduché, po zapnutí se případně navolí čas tlačítky 2 a 3 (krok je 0,5 minuty). Minimální čas je 0,5 minuty a maximální 20 minut. Čas je uložen v EEPROM, takže si poslední navolený pamatuje. Spustí se tlačítkem 1, po dosažení spodní koncové polohy začne odpočet. Po uplynutí času rameno vyjede nahoru a zazní zvukový signál. Odpočet jde ručně ukončit stisknutím tlačítka 1. Čas se zobrazuje v minutách a desetinách minut. Je to hlavně kvůli použitému displayi, protože desetinná tečka zabere jeden celý znak. Přišlo mi to tak lepší, než kdyby se na posledním místě zobrazovaly jen desítky sekund.
Čajovar má i speciální testovací režim, když se při zapnutí drží tlačítko 1. Na displayi se zobrazí "TEST". V tomto režimu jde rameno manuálně ovládat tlačítky 2 a 3. Jak dlouho se drží, tak dlouho jede. Koncové spínače mají samozřejmě prioritu. Tlačítkem 1 se vykoná celý cyklus nahoru a dolů.
Procesor má na starosti i hlídání napětí Li-Ion akumulátoru, při napětí menším jak 3,1 V přeruší činnost, zobrazí "BATT", vyjede ramenem nahoru a spustí akustický signál (čtyři krátké pípnutí). Je to hlavně kvůli měniči, který má minimální potřebné napětí 3 V. Odběr proudu z akumulátoru je asi 120 mA, při běžícím motorku až 230 mA. Závisí to i na zobrazeném textu.

Čajovar přední část Čajovar přední část detail
Čajovar zadní část Čajovar zadní část detail

program pro PIC v. 1.0 (HEX)
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.