Hlavní strana elektro projektů Elektronická zátěž v. 2

Tuto verzi elektronické zátěže jsem dělal na zakázku podle daných požadavků. Její hlavní účel je testování spínaných zdrojů až do výkonu 320 W. Je to lehce modifikovaná první verze vylepšená o měření napětí, proudu a výkonu. Je také doplněna o síťovou zásuvku zapojenou přes klasickou žárovku 25 W. Žárovka je přemostitelná spínačem a slouží hlavně pro testování zkratu na primární straně měřených zdrojů. Je to asi nejjednodušší řešení, jak nevyhodit jističe v případě závady na primáru.

Elektronická zátěž v. 2 schéma
Elektronická zátěž v. 2 multimetr schéma

Funkce zátěže je podrobně popsaná v článku ke starší verzi, tato se liší hlavně použitím daleko výkonnějšího tranzistoru - IXFN106N20. Je vynechán pulsní režim a přidán přepínač SW2 kvůli jemnějšímu nastavení malých proudů.
Měření napětí, proudu a počítání výkonu má na starosti PIC16F688. Je to modifikace mého multimetru pro napájecí zdroj.

Mezní hodnoty zátěže jsou:

  • vstupní napětí: 80 V
  • vstupní proud: 25 A (krátkodobě, cca 10s, až 40 A)
  • vyzářený výkon: 320 W

Velkou pozornost je potřeba věnovat chlazení hlavního tranzistoru, na prvním obrázku to ještě nebylo provedeno, ale obě bočnice a část vrchního krytu mají v sobě velké chladící otvory překryté jemným kovovým pletivem. Při testování na plný výkon byla teplota pouzdra tranzistoru, po asi jedné hodině, cca 75 °C.

Vnější provedení
Vnitřní provedení Vnitřní provedení Vnitřní provedení

program pro PIC v. 1.0 (HEX)
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.