Hlavní strana elektro projektů Navíječka cívek

Občas je potřeba namotat nějakou tu cívku, nebo transformátorek, tak jsem si k tomuto účelu udělal tuto malou navíječku. Nějakou dobu jsem řešil, jestli mám použít klasický motorek s převodovkou, nebo krokový motorek bez převodovky. Nakonec jsem se rozhodl pro krokový motorek. Nemá sice tak velký kroutící moment jako klasika s převodovkou, ale pro menší cívky, vinuté slabším drátem, postačí. Navíc nemusím řešit snímání otáček, stačí počítat kroky. Můj motorek má krok 3,75 °, takže program je napsaný pro tuto hodnotu. S jiným motorkem nebude počítadlo sedět!

Navíječka schéma

Řízení navíječky má opět na starosti PIC16F628A. Motorek jsem vybíral s ohledem na velikost, sílu a odpor vinutí. Abych nemusel řešit zdroj proudu a stačilo jej napájet napětím asi 7-10 V. V krabici mám spoustu různých motorků vybrakovaných z tiskáren, scannerů atd... Nakonec vyhrál Minebea 16PU-M002-G3, drobná nevýhoda je, že se musí řídit pouze bipolárně (má jen čtyři dráty). Budič z diskrétních součástek jsem zavrhl, protože na tyto účely lze s výhodou použít obvod L298N, což je dvojitý plný můstek. Na zobrazení stavu jsem chtěl LED sedmisegmentovky, ale nechtělo se mi dělat multiplexní řízení v programu, tak jsem použil klasické dekodéry 4543.

Navíječka se ovládá čtyřmi tlačítky. Tl1 a Tl2 slouží pro volbu rychlosti, navíječka má celkem pět rychlostí na obě strany. Po stisknutí se zvolená rychlost krátce zobrazí. Zastavit motorek jde buď postupným snižováním rychlosti až na nulu, nebo stiskem Tl3. Pokud motorek stojí, tak stisk Tl3 způsobí uzamčení polohy. Hodí se to třeba během manipulace s cívkou, aby nedošlo k protočení a tím ztrátě přesné polohy. Bez buzení motorek sám o sobě klade určitý odpor, ale někdy nemusí stačit. Tento režim je indikován rychlým blikáním sedmisegmentovek. Dlouhým stiskem Tl3 dojde k vynulování počítadla. Krátký stisk Tl4 uloží aktuální stav počítadla a předvolby do EEPROM, aby bylo možno pokračovat i po vypnutí napájení. Dlouhým stiskem Tl4 se dá nastavit předvolba počtu závitů. Po řádech se pohybuje krátkými stisky Tl4, hodnota se mění Tl1 a Tl2. Dlouhým stiskem Tl4 se předvolba uloží a režim se ukončí. Pokud je předvolba nastavena, tak samozřejmě dojde při načítání zvolené hodnoty k zastavení motorku.

Mechanická konstrukce je vidět na obrázku. Vysoustružil jsem si kuželové unašeče, které mezi sebou uchytí kostru cívky. Jedna strana zůstane volná, dotlačovaná pružinou, druhá strana se červíky zafixuje na ose. Mám ještě větší unašeče s průměrem 25 mm. Na osu motorku mám také spojky na osy od 2 mm do 5 mm. Navíječka se během práce upevní svorkou ke stolu.

Navíječka elektronika Navíječka upínací mechanismus Navíječka upínací mechanismus

program pro PIC v. 1.0 (HEX)
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.