Hlavní strana elektro projektů Elektronický odpuzovač

Elektronický odpuzovač se hodí na udržení všemožné havěti mimo chráněné místo. Stačí jen najít, jaká frekvence je nejúčinnější. Na internetu lze najít spousty informací, více, či méně ověřených, o různých frekvencích účinných na konkrétní zvíře. Experimentování s nimi už nechám na zájemci o stavbu.

Elektronický odpuzovač schéma

Schéma je velmi jednoduché, jsou to jen dva astabilní klopné obvody s různou frekvencí. Doplněné o výkonový koncový stupeň. Odpuzovač může pracovat ve dvou režimech. S konstantní, nebo s rozmítanou frekvencí. Režim se volí pomocí jumperu JP1. V konstantním režimu se frekvence dá nastavit pomocí R3 v rozmezí asi od 11,5 kHz do 18,5 kHz. V rozmítaném režimu je při nejnižší nastavené frekvenci výsledná frekvence rozmítána mezi 11,5 kHz a 16,6 kHz. Při nastavené nejvyšší frekvenci je rozmítána mezi 18,5 kHz a 27,5 kHz. Samotná frekvence rozmítání je asi 0,5 Hz. V případě potřeby lze cokoliv upravit změnou pár součástek.

Přemýšlel jsem, jaký mám použít reproduktor, aby byl ještě schopen rozumně fungovat na vyšších kmitočtech. Běžně výrobci s uváděnou frekvencí končí kolem 20-ti kHz, dále už výkon dost klesá. Samozřejmě jsem nechtěl kupovat nic profi, tak jsem nakonec skončil u nejlevnějšího výškového piezo reproduktoru na trhu - TW35G. Je to sice piezo reproduktor, ale obsahuje převodní transformátor, takže se v obvodu chová jako normální reproduktor s cívkou. Nakonec nejde o kvalitu zvuku a navíc do něj pouštím relativně velký výkon, tak se ven snad něco dostane i na nejvyšších kmitočtech.

K napájení používám běžný síťový adaptér s napětím 12 V, ze kterého odpuzovač bere asi 300 mA.

Testování probíhá u jednoho dobrovolníka, který se nemohl zbavit kuny na půdě. R3 je nastaven asi na polovinu a odpuzovač pracuje v rozmítaném režimu. Zatím se zdá, že to funguje, i když se kuna prý sem tam přijde podívat...

Elektronický odpuzovač
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.